Genel Sorunlar

Benzinli Enjektör Temizliği

Enjeksiyon Test ve Temizleme

Karbon Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur? 

Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde piston yüzeylerinde yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer. 

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır? 

  • Silindir kompresyonlarının düşmesi
  • Motor gücünde azalma
  • Egzoz emisyonlarında artış
  • Bozuk rölanti
  • Hızlanma kabiliyetinde azalma
  • Soğuk havalarda zor çalışma
  • Motorun silkeleyerek çalışması 

Karbon Temizleme Nedir? 

Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri piston yüzeyleri yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir. 

 

Karbon Clean Temizliğinin Yararları Nelerdir? 

Çok kirli motorlarda %15‘e kadar sağlanan yakıt tasarrufu ortalama olarak %3-5 civarındadır. Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40‘ın üzerinde dizel motorlarda ise %75‘e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30‘un üzerindedir. Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30 artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu tekleme, düşük devirde sert çalışma

ULTRASONIC TEMİZLEME

Yanma sonucu oluşan artıklar ve yakıt içerisinde bulunan yabancı maddeler tıkanan damarların kalp krizine yol açtığı gibi enjektörün tıkanmasına sebep olur. Bu yapışkan, zift benzeri yakıt artıkları yakıt filtresini tıkar ve iğne ucunda düzensiz püskürtme şekillerine yol açar ve yakıtın yeterli miktarlarda geçişine engel olur. 

Yakıta su karışması sonucu yakıt çubuğunda pas ve çözelti birikir yakıt enjektörlerindeki yakıt transfer sistemi daha da tıkanır. Dahası yakıt akış miktarının kısıtlanması sonucu yakıtın daha az miktarlarda akması anormal tutuşma ısılarına sebep olur ve bu da pisliklerin yakıt enjektöründe sertleşmesi sonucunu doğurur. Egzoz gazlarının ateşleme sistemine tekrar çekilmesi sonucu iğnenin ucunda karbon artıkları birikir. Ne basınç ne de kimyasallar tek başına yakıt enjektörlerinde birikerek enjektörün tıkanmasına ve sızıntı yapmasına sebep olan karbon ve yabancı madde artıkları ile katran parçacıklarını uzaklaştırmaya yeter. 

Üstün teknoloji ürünü ULTRASONIC INJECTION CLEANER ‘ın ultrasonic banyosu ile enjektörlere veya yakıt transfer sistemlerine zarar vermeden bu birikimler temizlenip uzaklaştırılır. Aracınızda belli aralıklarla yağ benzin ve hava filtrelerinizi değiştiriyorsunuz.

Biz size enjektör filtrenizi de değiştirmenizi öneriyoruz. NEDEN ? 

Çünkü pislik filtrenin her iki tarafında da birikir ve sadece filtreyi değiştirerek memede tıkanmayı engelleyebilirsiniz. Tıkanmış enjektörler kötü püskürtme şekillerine ve düzensiz yakıt miktarına sebep olurlar ve bu da aracınızın zor çalışmasına hava kirliliğine aşırı benzin tüketimine aracınızda teklemeye ve aracınızın güçten düşmesine sebep olur. Kötü yakıt karışımları motorun hararet yapmasına sebep olur ve motor yağına zarar vererek tamiri pahalı mekanik motor arızası riskini artırır. 

Yakıttaki katkı maddeleri basınçlı kimyasal temizleme sistemleri ve yeni formüllü petrolleri destekleyen petrol şirketleri de ‘Yakıt artıkları enjektörlerin tıkanmasına yol açar ‘ probleminin farkına varıldığının bir göstergesi. ULTRASONIC INJECTION CLEANER ‘dan önce : Enjektör püskürtme şekilleri tel tel ve yakıt akımı dengesizdir. Bu nedenle aracınızın çalışmakta ve sürüş esnasında zorlanması, güçten düşmesi kaçınılmazdır.

Carbon Clean & Enjektör Temizliği

Carbon Clean özel kimyasallar ve ultrasonik cihazlarlar yakıt sisteminize bağlanıp aracınızı 45 dakika süre ile temizlenmesidir.
Carbon Clean Nedir?
Carbon Clean özel kimyasallar ve ultrasonik cihazlarlar yakıt sisteminize bağlanıp aracınızı 45 dakika süre ile temizlenmesidir. Carbon Clean sırasında aracınızın yakıt pompası devre dışı bırakılır. Aracınıza bu süre zarfında yakıtı ve kimyasalları cihaz gönderir. Bu temizlik aracınızın enjektörlerini yakıt hattını ve motor içindeki kurumlaşmış artıkları pislikleri temizlemektedir. Carbon Clean sonrasında aracınız eskisine göre eğer uzun zamandır yapılmadıysa tahmini olarak %30a varan güç kazanabilir. Eğer düzenli olarak yaptırıyorsanız aracınız kaybettiği %5-15 arasındaki gücü geri kazanır. Zaten Carbon Clean sonrasında aracınızı kullandığınızda çok belirgin şekilde hissedersiniz. Hatta arızalı sanılan enjektörler bazen tıkalı olmaktadır. Servislerde genellikle enejktör yeterli işemiyorsa hemen bozuk teşhisi koyarlar. Biz size enjektör gibi bir pahalı masraf yerine fiyatı uygun olan Würth cihazları ve kimyasalları ile yapılan Carbon Cleanı önermekteyiz. Carbon Clean bir çok markası mevcuttur. Ancak Würth cihazları ve kimyasalları dünyada kendini kanıtlamış müşterilere oldukca güven sağlamış ve bilinen bir markadır.

Benzinli veya dizel motorların düz elektronik ve mekanik karbüratör sistemleri ile tek noktalı ve çok noktalı yakıt enjeksiyon sistemlerinde kullanılmaya uygundur.
Her türlü besleme sistemi için güvenlik ve verimlilik sağlayan temizleme cihazıdır. Cihazın kullanılması için motorun herhangi bir parçasının sökülmesine gerek yoktur. Sistemi hızlı, ekonomik ve etkili bir şekilde derinlemesine temizler. Aşağıda belirtilen besleme sistemlerinde kullanılmaya son derece uygun olup çok iyi sonuçlar vermektedir. Cihazlar pahalı olduğundan cihazların bulunduğu servisler çok yaygın değildir.

UYARI

Benzinli motorlar için her 20.000 km’de bir, dizel motorlar için her 50.000 km’de bir dizel ağır vasıta motorları için her 110.000 km’de bir temizlik işlemi yapılmalıdır.
Benzinli Enjektörlerin Dışarıda Test Edilmesi ve Ultrasonic Olarak Temizlenmesi


Bazen araçlarınızın rolantisi dengesizleşir. Bazen gazlama sırasında ufak tefek kesiklikler vs. olabilir. Çoğu zaman birçok parçadan şüphelenip çözemediğiniz bu sorunlar tahmin etmediğiniz enjektörlerinizden olabiliyor.
Benzinli araçlar dizellere göre daha kolay tıkanmakta daha kolay kirlenmektedir. Ülkemizdeki benzin kalitesinin ne durumda olduğu konusunda çoğu insanımızın ortak fikridir yeterli temizlikte olmadığı. Benzinin enjektörlerde oluşturduğu carbon çok fazla olmaktadır.
Benzinli enjektörlerin dışarda temizlenmesi carbon cleane göre ne artısı vardır da bunu seçmem gerekebilir? Eğer arızalı olup olmadığından şüpheleniyorsanız artısı büyüktür. Çünkü benzinli enjektör test ve temizlik makinesi son sistem bir cihaz olup flow testi zamanlama testi ve daha birçok testi özel enjektör emülatör beyni ile test etmektedir. İşeme şeklinin düzgün olup olmadığını arızalı mı tıkalı mı durumu nedir her şeyini bu cihaz söylemektedir. Ayrıca temizlik sistemide ultrasonictir. Ultra sonic sistemi araştırdığınızda bu sistemin ne kadar profesyonel bir sistem olduğunu anlayabilmeniz daha kolaylaşıcaktır. Ayrıca ilaç olarakta würth kimyasallarının kullanılması başarı oranını çok daha fazla yükseltmektedir.

Başa dön